Şemsiyenin icadı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Şemsiyenin günümüzde birçok çeşidi olsa da ilk icat edildiği zamanlarda ‘parasol’ ismi ile bilinmekteydi. Parasol ismi, güneşi durdurmak anlamını karşılamaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere şemsiyenin icat edilme amaçlarının başında güneşi engellemek, gelmektedir. Günümüzde daha çok yağmurlu havalarda tercih edilen şemsiyeler, uzun yıllar boyunca güneşten korunmak amacıyla tercih edilmekteydi. 

Şemsiyenin hemen hemen 4000 yıllık bir geçmişi olduğu söylenmektedir. Şemsiye kullanımı ilk olarak Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. Mezopotamya, insanlığın ilk yerleşim yeri olarak da bilinmektedir. Antik Mısır’da ise milattan önce 1200’lü yıllarda şemsiye kullanılmıştır. Mısırlılar, kötülüklere karşı koruyacağına inandıkları için şemsiye tercih etmişlerdir. Mısır, şemsiye kullanımı ile alakalı Roma’dan etkilenmiştir. Antik Yunan kültürüne bakıldığında da şemsiye kullanımına rastlamak mümkündür. 

Şemsiyenin eski Mısır’da icat edildiği tahmin edilmektedir. Günümüzde hemen hemen herkesin rahatlıkla temin edebildiği ve yağmurdan korunma amacıyla tercih edilen şemsiyeler, geçmişte daha çok saygın kişiler tarafından güneşten korunma amacıyla tercih edilmekteydi. Şemsiye kullanımının çok eski dönemlere dayandığını Eski Mısır, Asur ve Çin medeniyetlerinden günümüze ulaşan resim ve tablolarda görmek mümkündür. 

Şemsiye Kullanımının Popülerleşmesi

Şemsiye, geçmişten günümüze yaygın olarak kullanılan bir üründür. Geçmiş yıllarda daha çok kadınlar arasında moda olan ve saygın kişilerin güneşten korunma amacıyla kullandığı şemsiyeler, günümüzde daha çok yağmurdan korunmak için tercih edilmektedir. 1700’lü yıllara kadar şemsiye kullanımı, kadınlar arasında moda olarak görülmekteydi ve bu dönemde daha çok yüzlerini güneşten koruma amacıyla küçük ebatlara sahip şemsiyeler öne çıkmaktaydı. 

Kadınlar arasında aksesuar aracı olarak görülen ve sıklıkla kullanılan şemsiyeler, bir dönem erkekler arasında da popüler olmuştur. Hanway isimli gezgin ve yazar, şemsiyenin erkekler arasında popüler olmasını sağlamıştır. Erkekler arasında popüler olan şemsiye modelleri bir dönem ‘Hanway şemsiye' olarak anılmıştır. 

Şemsiyenin yağmurdan korunma amacıyla kullanılması ise ilk olarak Çin’de karşımıza çıkmaktadır. Çinliler şemsiyeyi yağmurdan korunmak için tercih ettiklerinden, şemsiyenin üst kısmını su geçirmez bir bal mumu tabakası ile sarmışlardır. Zaman geçtikçe daha dayanıklı ve farklı malzemelerden elde edilen şemsiyeler öne çıkmıştır. Çin’de yağmura karşı dayanıklı olması için çatıları deriden, çıtaları kemikten şemsiyeler üretilmiştir. Fakat bu şemsiyeler elde edildiği malzemelerden dolayı ağır olduğu için kullanımı biraz zordur. 

Ağır şemsiye kullanımı insanlara pratik gelmeyince Samuel Fox 1852 senesinde iskelet kısmı çelikten imal edilen, standart şemsiyelere göre çok daha hafif bir yapıya sahip şemsiye icat etmiştir. Hafif şemsiyenin kullanımı daha kolay olduğundan kısa süre içerisinde insanlar arasında yayılmıştır. Hafif şemsiyeler de teknolojinin gelişmesi ile portatif şemsiye haline gelmiştir. Geliştirilen şemsiyeler katlanabilir ve çantada kolaylıkla taşınabilir olmalarından dolayı insanlara pratiklik sağlamıştır. 

Şemsiye Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şemsiye kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Öncelikle şemsiye seçimi yapılırken kullanım amacı ve kullanım alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Yağmurdan korunma amacıyla kullanılan şemsiyelerin su geçirmez kumaştan üretilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Güneşten korunma amacıyla tercih edilen şemsiyelerin kumaş özelliğinin pamuklu ya da polyester olması, daha iyi sonuç verecektir. 

Şemsiyenin doğru bir şekilde kullanılması, performansını üst düzeyde etkilemektedir. Şemsiye yanlış kullanıldığında su geçirmez kumaştan üretilse de yağmurda ıslanmak kaçınılmaz olabilmektedir. Yağmur yağarken şemsiyenin tam dik bir şekilde tutulması tavsiye edilmektedir. Eğik tutulan şemsiyelere göre dik tutulan şemsiyelerin yağmurdan koruyuculuğunun daha yüksek olduğu tespit edilmektedir. Aynı zamanda sokakta yürürken şemsiye kullanılıyorsa yoldan geçen insanlara dikkat etmek gerekmektedir. 

Güler Şemsiye olarak sizler için birbirinden çeşitli ve kaliteli şemsiye modellerini hazırladık. Şemsiyelerimiz hem güneşten korunmak için hem de yağmurdan korunmak için kullanılmaya uygundur. Amacınıza ve tarzınıza uygun şemsiye modellerini firmamız üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Aynı zamanda toptan alışverişlerinizde avantajlarımızdan yararlanabilirsiniz. Firmamızı ziyaret ederek sunduğumuz kaliteli hizmetleri inceleyebilirsiniz. Şemsiye sektöründe yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz.